Masaż

Masaż
Masaż działa przekrwiennie, przeciwbólowo, polepsza odżywianie tkanek, regeneruje mięśnie, zwiększa elastyczność i sprężystośc mięśni, zmniejsza tkankę tłuszczową, przyspiesza przemiane materii, uaktywnia przepływ krwi i limfy. Zmniejsza napięcie mięśniowe (przy spastyce).
Rodzaje masażu:

Masaż klasyczny
To najpopularniejszy masaż, który w zależności od formy - intensywności może być leczniczy, relaksacyjny, pobudzający itp. Do masażu klasycznego należą zabiegi, które mają na celu poprawienie psychofizycznego stanu pacjenta, znajdują one zastosowanie w zapobieganiu i leczeniu wielu chorób z dziedziny ortopedii, neurologii, pediatrii, ginekologii oraz chorób internistycznych.
W zależności od sytuacji masaż klasyczny może być wykonywany w formie zabiegu całościowego lub częściowego. Masaż działa przeciwbólowo, polepsza odżywianie tkanek, regeneruje mięśnie, reguluje napięcie mięśniowe, zwiększa elastyczność i sprężystość mięśni, zmniejsza tkankę tłuszczową, przyspiesza przemianę materii, uaktywnia przepływ krwi i limfy.
Masaż klasyczny jest wykonywany bezpośrednio na ciele osoby masowanej przy użyciu środka ułatwiającego masaż np. oliwki, kremu do masażu, talku lub maści leczniczej. Najczęściej stosuje się tradycyjne techniki masowania, czyli rozcieranie, głaskanie, wyciskanie, przesuwanie, oklepywanie. W czasie masażu odprężamy się i relaksujemy. Odpręża się też nasze ciało, miejsca pełne napięcia i bólu zostają rozprężone. Regularne stosowanie masażu polepsza samopoczucie, koryguje istniejące zmiany układu kostnego, po masażu odczuwamy mniejsze napięcie w kręgosłupie, plecach i karku. Masaż klasyczny poprawia wygląd skóry, jest ona lepiej dotleniona i ukrwiona.

Masaż izometryczny
Stosowany jest w sytuacjach, kiedy dochodzi z różnych powodów do osłabienia siły mięśniowej (np. opatrunek, zanik mięśni po udarach lub wylewach, długotrwałe unieruchomienie, porażenie nerwów obwodowych). Ma on na celu szybki przyrost masy i siły mięśni.
Masaż wykonuje się w napięciu izometrycznym mięśnia stanowiącym ok. 80-95 % napięcia max.
Wyróżnić można dwie metody wykonywania tego masażu. Dzieli się ja na 3 fazy:

1. Faza Przygotowawcza Czas trwania ok. 10min, wykonywane techniki z masażu klasycznego na mięśniu rozluźnionym, głaskania, rozcierania, ugniatania.

2. Faza właściwa Czas trwania ok. 8min (masaż wykonywany w napięciu mięśnia, mocne ugniatania i uderzania, 6-10 powtórzeń po 8 s. Ilość powtórzeń jest uzależniona od aktualnej siły mięśnia). Przerwa między powtórzeniami ok. 30s.

3. Faza końcowa
Czas ok 6-10 min, masaż klasyczny zmniejszający po wysiłkowy tonus mięśniowy)

Drugą metodę można podzielić na dwie fazy:

I Faza
Energiczne rozcierania mięśnia w skurczy izometrycznym

II Faza
Czas ok 1 min, ugniatania, uderzania i oklepywania na mięśniu rozluźnionym

Cykl powtarzamy 5-6 razy za każdym razem wydłużając I Faze kwadratowo, czyli gdy za pierwszym razem rozcieramy 2 s, to za drugim 4 s, potem 8 s itd. Przy osobach bardzo osłabionych można skrócić zabieg. U sportowców natomiast dodać kolejne powtórzenie.

Masaż izometryczny można stosować 2 razy dziennie w cyklach 5-6 dniowych przez okrez 6 tyg. Średni notowany wzrost siły wynosi 22%.


Masaż kręgosłupa.
Ma na celu przywrócenie ruchomości kręgów i ich właściwego położenia. Szczególnie wskazany przy skrzywieniach kręgosłupa, skoliozie, przeciążeniach. Działa odprężająco i tonująco na mięśnie grzbietu.

Masaż limfatyczny.
Drenaż limfatyczny inaczej zwany masażem limfatycznym służy poprawieniu przepływu chłonki w układzie limfatycznym. Jest obecnie najbardziej efektywną metodą leczenia obrzęku. Za twórcę drenażu limfatycznego uważa się Emila Voddera, duńskiego lekarza. Drenaż limfatyczny pływa na korzystnie na przepływ chłonki, likwidację obrzęków zastoinowych, onkotycznych, zapalnych, usprawnienie transportu soli mineralnych i wody oraz procesów immunologicznych. Polega na masażu przy użyciu technik głaskania, rozcierania i ugniatania w taki sposób aby przepchnąć zalegającą chłonkę w kierunku węzłów chłonnych.

Drenaż Limfatyczny może być wykonywany przez terapeutę lub za pomocą specjalnych aparatów do masażu limfatycznego. Aparaty są bardzo dobrym rozwiązaniem pod względem finansowym i są bardzo skuteczne.

Mimo iż jest to większy wydatek jednorazowo, porównując do wydatków na masażyste bardzo szybko taka inwestycja nam się zwróci i będziemy mogli korzystać z zabiegów praktycznie codziennie.

Masaż sportowy.
Jest jednym z ważniejszych elementów odnowy biologicznej, która stanowi integralną część treningu sportowego.
Masaż sportowy w zależności od czasu stosowania spełnia różne funkcje.
Przed wysiłkiem jest uzupełnieniem rozgrzewki, przygotowując w ten sposób aparat mięśniowo – więzadłowy do wzmożonego wysiłku fizycznego.
Po wysiłku jest wykonywany w celu przyspieszenia procesów restytucyjnych. Masaż usprawnia przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, przyspiesza krążenie limfy, a co za tym idzie zwiększa dopływ substancji odżywczych do mięśni, szybciej usuwa zbędne produkty przemiany materii i wspomaga procesy regeneracyjne.
 
Wyróżniamy kilka rodzajów masażu sportowego:
NORMALIZUJĄCY
Przyczynia się do likwidacji niekorzystnych stanów przed i okołostartowych lub potreningowych. Dzieli się na:
Przedstartowy tonizujący
Stosuje się przy apatii depresji przedstartowej w celu przywrócenia właściwego poziomu mobilizacji do wysiłku przez 8 – 12 minut przed startem
Przedstartowy uspokajający
Zaleca się przed treningiem lub zawodami
Szczególnie niezbędny jest w warunkach niskiej temperatury otoczenia
Krótki seans masażu (5 – 10 minut) przyczynia się do szybkiego i głębokiego rozgrzania mięśni, poprawy elastyczności aparatu więzadłowego
Jest dobrym środkiem w profilaktyce przeciwurazowej
Masaż wykonuje się szybko i energicznie z wykorzystaniem maści rozgrzewających
REGENERACYJNY
Stosuje się celem przywrócenia sił zmęczonego organizmu oraz zdolności do nowych wysiłków fizycznych
Masaż przeprowadzić można w trakcie zajęć (między próbami), bezpośrednio po (3 – 7 minut) lub w pół godziny lub więcej po treningu
LECZNICZY
Stosowany w procesie doleczania po urazach, w przetrenowaniu
Do tego celu wykorzystuje się wiele form i rodzajów masażu jak: segmentarny, klasyczny, wibracyjny, limfatyczny